Koński ogon - spotkanie z reżyserem
Film przeznaczony dla widzów od 18 roku życia.
Polska 2023, 75’
Oryginalna wersja językowa: polska.
Tytuł oryginalny: Koński ogon
Reżyseria: Justyna Łuczaj
Scenariusz: Justyna Łuczaj
Zdjęcia: Małgorzata Szyłak
Montaż: Urszula Klimek-Piątek, Paweł Laskowski, Justyna Łuczaj
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Scenografia: Tomasz Rolniak, Justyna Łuczaj
Kostiumy: Hanna Podraza
Charakteryzacja: Cezary Kostrzewski
Kierownictwo produkcji: Konrad Wróblewski
Producent: Marcin Malatyński
Produkcja: Studio Filmowe INDEKS
Występują: Remigiusz Pocica, Ryta Kurak, Przemysław Bluszcz, Anouchka Kolbuch, Wojciech Białas
Wybrane nagrody: Najlepszy debiut pełnometrażowy – Barcelona Indie Award (Hiszpania)
Druga nagroda - Maia International Film Festival (Portugalia)
“Koński ogon” to pełnometrażowy debiut Justyny Łuczaj – reżyserki, malarki, artystki wizualnej oraz wykładowczyni Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zrealizowana z bezkompromisowością debiutanta polska produkcja przedstawia wycinek z życia kilku bohaterów, których losy wzajemnie się przenikają i łączą. Powracająca do swojej rodzinnej miejscowości kobieta staje się impulsem do wydarzeń, które będą miały nieodwracalne konsekwencje. Owiana aurą tajemniczości, wyrwana z konkretnego miejsca i czasu historia nie pozwala o sobie zapomnieć przez długi czas po seansie.
Film został zrealizowany z dużym udziałem aktorów nieprofesjonalnych, którym partneruje znany aktor Przemysław Bluszcz. Muzykę do filmu stworzył Mikołaj Trzaska - autor muzyki do filmów Wojciecha Smarzowskiego.
Za produkcję filmu odpowiedzialne jest słynące z niekonwencjonalnych projektów Studio Filmowe INDEKS, które wyprodukowało tak głośne filmy, jak m.in. “Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc, czy “Rozmowę z człowiekiem z szafy” Mariusza Grzegorzka.
Film kierowany jest do widzów pełnoletnich.
“Koński ogon” z pewnością należy do najbardziej odważnych debiutów ostatnich lat.
Justyna Łuczaj - reżyserka, scenarzystka, producentka telewizyjna, a także malarka, artystka wizualna, kuratorka i wykładowczyni akademicka (Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Sztuk Pięknych. Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2000) oraz Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi (2007), gdzie obroniła także doktorat (2023). Tworzy filmy w „żywym procesie” czyli podejściu nastawionym na reagowanie na energię ludzi, z którymi pracuje, na pomysły pojawiające się na planie, na sytuacje, warunki, wizje.
OPINIE O FILMIE:
"Koński ogon" to film - przeżycie, gorączkowy sen wyśniony poza czasem i przestrzenią, niepodobny do niczego innego, a jednocześnie przedziwnie znajomy, jak deja vu z ukrytego, przeżytego nieświadomie życia"
Jakub Żulczyk, pisarz i scenarzysta
Mitologiczna opowieść o przemocy i pożądaniu, osadzona w wiejskim pejzażu prowincjonalnej Polski. Pierwotna energia lasu wyzwala w ludziach zwierzęcą dzikość, budzącą hormony i brutalną siłę. Buszujący w archetypach, zmysłowy film, który przywodzi na myśl kino Alonso i Reygadasa, pokazywany był w sekcji ‘front wizualny’ na 23. MFF Nowe Horyzonty.
Ewa Szabłowska, dyrektorka artystyczna MFF Nowe Horyzonty
„Koński ogon” to hipnotyczna podróż labiryntem archetypicznych namiętności. Film z jednej strony stawia pytania o moralność i ludzką naturę, z drugiej wciąga widza w świat magii i symboli, który pozostaje z nim na długo po seansie. Justyna Łuczaj udowadnia, że jest jedną z najbardziej obiecujących reżyserek współczesnego kina, tworząc dzieło, które odznacza się zarówno artystyczną głębią, jak i przemyślaną, intrygującą fabułą.
Sławomir Shuty, pisarz, scenarzysta, artysta, reżyser
Instynkt Justyny Łuczaj, by obsadzić w filmie aktorów nieprofesjonalnych, spowodował, że pierwotne emocje stają się wręcz namacalne.
Margeaux Sippell, MovieMaker
“Koński ogon” to niesamowity, mocny film, który sprawi, że będziesz o nim myślał przez wiele dni po jego obejrzeniu. To kreatywne, niepokojące arcydzieło! Zobacz to!
Albert Gabriel Nigrin, reżyser i dyrektor New Jersey Film Festival
“Koński ogon” to ekscytująca przejażdżka do mrocznego świata snów zamieszkałego przez grupę postaci większych niż życie, znakomicie odwzorowanych w wypalonej palecie kolorów przez malarkę i reżyserkę Justynę Łuczaj.
Paul Sbrizzi, dyrektor programowy Mammoth Lakes Film Festival.
Wybrane festiwale na których był prezentowany film:
Mammoth Lakes Film Festival (USA) - premiera międzynarodowa
Torino Underground Cinefest (Włochy)
Barcelona Indie Award (Hiszpania)
Maia International Film Festival (Portugalia)
Ostia International Film Festival (Włochy)
New Jersey Film Festival (USA)
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych “Młodzi i film”, Koszalin
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Wrocław
Festiwal Prowincjonalia. Września
Kino na granicy, Cieszyn
Pokaz przedpremierowy z udziałem reżyserki - Justyny Łuczaj-Salej
23 października, godz. 18:30.
Bilety: 20 zł