-
Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej
Z ogromną przyjemnością zapraszamy Was do wspólnego świętowania niezwykle ważnego jubileuszu – 20. rocznicy uchwalenia ustawy o kinematografii oraz powstania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To wyjątkowa okazja, by uczcić dwie dekady wsparcia dla polskiej kinematografii, rozwoju rodzimego przemysłu filmowego i sukcesów, które dzięki temu udało się osiągnąć. Z tej okazji PISF, we współpracy ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, Polskim Stowarzyszeniem Nowe Kina oraz Stowarzyszeniem Kina Polskie, przygotowuje specjalne wydarzenie pod wspólnym hasłem: "Przeżyj to w kinie. 20 lat z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej" W ramach tej inicjatywy, na ekranach kin w całej Polsce ponownie zagości 10 znakomitych, kultowych filmów powstałych w ciągu ostatnich dwóch dekad przy wsparciu Instytutu. Są to tytuły, które nie tylko zdobyły serca publiczności, lecz także odniosły znaczące sukcesy frekwencyjne, zapisując się na trwałe w historii polskiego kina.
-
Kino Letnie 2025
Seanse pod gwiazdami w ogrodzie kina – od 24 maja do 21 września 2025 Z radością zapraszamy Was na wyjątkowe weekendowe wieczory filmowe w naszym letnim ogródku! Letnie Kino Plenerowe w Kinie Zorza to niepowtarzalna okazja, by obejrzeć najlepsze filmy w wyjątkowej atmosferze – na leżakach, pod gołym niebem, tuż po zachodzie słońca. Na miejscu czeka na Was również Filmowa Cafe, w której przed lub po seansie będziecie mogli napić się aromatycznej kawy lub orzeźwiającego napoju, dodającego uroku letnim wieczorom. W razie niepogody seanse zostaną przeniesione do wnętrza Filmowej Cafe — kameralnego i klimatycznego miejsca, idealnego na wieczór z filmem. Przygotujcie się na lato pełne emocji, śmiechu, wzruszeń i magicznej atmosfery kina pod gołym niebem. Do zobaczenia w Zorzy!
-
Teksańska masakra piłą mechaniczną - zremasterowana wersja 4K
Jeden z sześciu najlepszych filmów w historii kina według Quentina Tarantina po raz pierwszy na polskich ekranach po pięćdziesięciu latach od premiery! Grupa przyjaciół wybiera się na teksańską prowincję, by odwiedzić grób dziadka jednego z nich. Po drodze trafiają na stary dom, który tylko pozornie jest opuszczony. W środku czyha bowiem rodzina morderców lubujących się w ludzkim mięsie. „Teksańska masakra piłą mechaniczną” to nie tylko kultowy horror, który zapoczątkował jedną z najważniejszych serii w dziejach gatunku. To także wielkie filmowe wydarzenie, które mimo niewielkiego budżetu i braku znanych nazwisk w obsadzie zmieniło oblicze amerykańskiego horroru. Przyzwyczajeni do mało brutalnych, często pociesznych horrorów widzowie po raz pierwszy spotkali się z prawdziwą grozą – z horrorem, który w brutalny sposób komentował sytuację amerykańskiego społeczeństwa w latach siedemdziesiątych. Oryginalna „Teksańska masakra piłą mechaniczną” stała się przebojem i przedmiotem analiz na długie dekady. Film był opisywany jako „wielkie dzieło sztuki” i porównywany do greckiej tragedii w wersji gore, a wśród jego fanów znaleźli się między innymi Quentin Tarantino i Nicolas Winding Refn. Teraz, po pół wieku od premiery, „Teksańska masakra piłą mechaniczną” wreszcie trafia do polskich kin. W zremasterowanej wersji 4K, której widzowie jeszcze nie widzieli.
-
Monty Python i Święty Graal. 50-lecie premiery
Premiera tego absurdalnego filmu nigdy nie miała miejsca. W Polsce. Dlatego robimy ją teraz, 50 lat po premierze światowej, bo w 1975 roku akurat graliśmy w kinach świetną „Ziemię obiecaną” Wajdy, a później już musieliśmy szybko lecieć do sklepu, by stanąć w kolejce po mięso. Nasi „przyjaciele” zza Buga też nie bardzo chcieli, żebyśmy pękali ze śmiechu. Nie było więc czasu i przestrzeni na polską premierę kinową pierwszego (czy tam drugiego – zależy, jak liczyć) filmu fabularnego Monty Pythona, grupy komików ze „zgniłego Zachodu”, którzy usiłowali przekonać cały świat, że konno można jeździć bez konia, a jedynie klekocząc skorupami kokosa. Anglia, rok 932. Król Artur przemierza wioski i miasta, by znaleźć dzielnych wojowników, którzy do niego dołączą i zostaną Rycerzami Okrągłego Stołu. Poszukiwania obfitują w niebywałe przygody, ale w końcu Arturowi udaje się namówić pięciu rycerzy, aby mu towarzyszyli. Król pragnie dotrzeć z nimi do zamku Camelot. Niespodziewanie przemawia do niego sam Bóg i zleca mu inną misję – odszukanie Świętego Graala. Podczas wyprawy kompania zmierzy się z licznymi niebezpieczeństwami, jak francuscy szydercy, rycerze, którzy mówią „Ni”, latające krowy czy Krwiożerczy Królik.
-
Dnia Dziecka 2025
Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy wszystkie dzieci i rodziców na wyjątkowe filmowe święto w Kinie Zorza. Przygotowaliśmy kolorowy repertuar pełen emocji, śmiechu i przygód. W repertuarze: Lilo i Stich – 10:00, 12:30, 14:00, 17:30 Dumna królewna – 10:30, 12:40, 15:50 Na najmłodszych widzów czekają drobne upominki (do wyczerpania zapasów). Kolorowa atmosfera, uśmiechy i wspólne świętowanie gwarantowane. Nie przegapcie tej okazji – świętujcie Dzień Dziecka z nami w kinie. Bilety dostępne w kasie i online.
-
Festiwal Filmów Francuskich 16. Edycja
Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film zapraszają na 16. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, która odbędzie się od 4 do 11 czerwca 2025 w kinie Muranów w Warszawie, a następnie w 12 innych miastach. W jego programie znalazło się kilka filmów prezentowanych na festiwalach w Cannes i Berlinie. Widzowie obejrzą między innymi W ukryciu Lionela Baiera, adaptację nagrodzonej powieści Christophe’a Boltańskiego, w której historia jego sławnej rodziny (należał do niej np. artysta Christian Boltański) splata się z burzliwą historią Francji, Mizerykordię Alaina Guiraudie, wybraną przez magazyn „Cahiers du cinéma” najlepszym filmem 2024 roku, mylącą tropy opowieść o skomplikowanych relacjach mieszkańców pewnego małego miasteczka i Nasze królestwo Juliena Colonny, w którym młoda dziewczyna (znakomita debiutantka Ghjuvanna Benedetti) musi odnaleźć się w brutalnej rzeczywistości skłóconych korsykańskich klanów. Ciekawą pozycją Przeglądu jest również film zamknięcia canneńskiego Tygodnia Krytyki Filmowej: Zwierzę Emmy Benestan, feministyczny western z elementami thrillera z nagrodzoną Cezarem Oulayą Amamra w roli głównej. Na ekranach kin zobaczymy także Daniela Auteil’a, Sandrine Kiberlain i Denisa Podalydèsa wyruszających w pełen niespodzianek komediowy rejs Statkiem miłości. Miłośników klasyki z pewnością zainteresuje Skok na kasyno Henriego Verneuil’a ze wspaniałymi kreacjami Alaina Delona i Jean’a Gabina i niezapomniana Amelia Jean-Pierre’a Jeuneta w odnowionej cyfrowo kopii. Młodszą widownię zapraszamy na nagrodzony na festiwalu Annecy film animowany Ben nie ma lekko o ważnej dla wszystkich, niezależnie od wieku, potrzebie samoakceptacji.
-
DKF: Mizerykordia
Jérémie (Félix Kysyl) powraca do rodzinnej wsi, by wziąć udział w pogrzebie swojego dawnego pracodawcy. Krótki pobyt nieoczekiwanie się wydłuża, bo chłopak zostaje wciągnięty w skomplikowaną sieć zależności, w której pierwsze skrzypce odgrywają wdowa po zmarłym mężczyźnie, jej syn i miejscowy proboszcz. czas trwania: 1h 42m reżyseria: Alain Guiraudie scenariusz: Alain Guiraudie gatunek: Thriller, Czarna komedia produkcja: Francja, Hiszpania, Portugalia premiera: 13 czerwca 2025 Pokaz specjalny w DKF Zorza, 10 czerwca (wtorek) o godz. 19:00 Bilety: 16 zł
-
Mulholland Drive - Rekonstrukcja 4K
Francja / USA 2001, 145’ Oryginalna wersja językowa: angielska/hiszpańska. Film z napisami w języku polskim. Film przeznaczony dla widzów od 15 roku życia. Film w wersji 4K. Tytuł oryginalny: Mulholland Dr. Reżyseria: David Lynch Scenariusz: David Lynch Zdjęcia: Peter Deming Montaż: Mary Sweeney Muzyka: Angelo Badalamenti Scenografia: Jack Fisk Kostiumy: Amy Stofsky Producent: Mary Sweeney, Pierre Edelman, Alain Sarde, Neal Edelstein, Michael Polaire, Tony Krantz Produkcja: Les Films Alain Sarde, Asymmetrical Production, Canal+ Występują: Naomi Watts, Laura Elena Harring, Justin Theroux, Ann Miller, Dan Hedaya, Lori Heuring, Angelo Badalamenti, Brent Briscoe, Robert Forster, Katharine Towne, Lee Grant, Scott Coffey, Billy Ray Cyrus, Chad Everett, Rita Taggart, James Karen, Mark Pellegrino, Michael Anderson, Michael Des Barres, Marcus Graham, Missy Crider, Jeanne Bates, Melissa George, Vincent Castellanos, Wayne Grace Nagrody: Nagroda dla Najlepszego Reżysera- MFF Cannes 2001, Najlepszy Film Zagraniczny - Cezary 2022, Najlepsze Zdjęcia - Film Independent Spirit Awards 2002 Opis fabuły i informacje o filmie: “Mulholland Drive” wraca do kin w odrestaurowanej wersji 4K! Zanurz się w hipnotycznym śnie Davida Lyncha na nowo! W zrealizowanej w 2016 roku ankiecie BBC Culture przeprowadzonej wśród 177 krytyków filmowych z całego świata, “Mulholland Drive” zostało uznane za najlepszy film XXI wieku. Uwodzicielska i przerażająca wizja fabryki snów w Los Angeles Davida Lyncha to jedno z prawdziwych arcydzieł nowego tysiąclecia; opowieść o miłości, zazdrości i zemście jak żadna inna. "Mulholland Drive" łączy w sobie elementy thrillera, noir i surrealistycznego kina. Fabuła skupia się na historii młodej kobiety, która traci pamięć po wypadku samochodowym na Mulholland Drive w Los Angeles. Z pomocą nowo poznanej przyjaciółki, próbuje odkryć swoją tożsamość, co prowadzi do serii zagadek, tajemniczych postaci i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
-
Niezauważone Perły 2025
To już kolejna edycja naszego wyjątkowego, letniego cyklu filmowego, który co roku przyciąga miłośników ambitnego i niedocenionego kina. W każdy czwartek lipca i sierpnia o godzinie 19:00 zapraszamy Was do kina Zorza na specjalne pokazy filmów, które – choć warte obejrzenia – często zostały przegapione lub w ogóle nie miały swojej szansy zaistnieć na dużym ekranie. Teraz nadrabiamy te zaległości! To idealna okazja, by w kameralnej atmosferze odkrywać mniej znane, ale wyjątkowe filmowe historie. Zabierzcie znajomych, rodzinę lub wybierzcie się solo – czekają na Was seanse, które zaskakują, poruszają i zapadają w pamięć. Do zobaczenia w Zorzy!